Kronisk inflammatoriske tarmsygdomme, dvs. Crohns sygdom og colitis ulcerosa, rammer ca. 1% af den danske befolkning. Sygdommene rammer unge og yngre mennesker, kan ikke kureres, kræver stærk medicin og kirurgi, og de kan i værste fald være livstruende. Det er derfor med stor glæde, at Erhoff Fonden i år har mulighed for at anerkende to af Danmarks internationalt førende forskere inden for området ved tildeling af både Erhoff Prisen 2024 og Erhoff Fondens Talentpris 2024 til dette vigtige sygdomsområde.
Mavesmerter, diarré og/eller forstoppelse, oppustethed, tab af appetit, uforklarligt vægttab samt slim eller blod i afføringen. Det er typisk disse symptomer, personer har, inden de bliver diagnosticeret med inflammatorisk tarmsygdom (IBD), dvs. Crohns sygdom og colitis ulcerosa. Sygdommene rammer ca. 1% af den danske befolkning og kan ikke kureres, kræver stærk medicin og kirurgi, og kan i værste fald være livstruende.
Danmark er så heldig at have to af de internationalt førende forskere inden for IBD, der begge arbejder på en forbedret forståelse af sygdommenes årsager, forbedrede behandlingsmetoder og en forbedret overvågning af disse kroniske sygdommes forløb.
Erhoff Prisen 2024 på 300.000 kr. tildeles læge, professor, dr. med. Tine Jess fra Aalborg Universitet. Tine Jess er 50 år og leder af grundforskningscenteret PREDICT. Dette forskningscenter kombinerer i en helt ny skala nationale registerdata med kliniske data og biobankmateriale fra Danmarks Nationale Biobank. Hun modtager prisen som en anerkendelse af hendes ekstraordinære og internationalt anerkendte forskning i IBD. Et af Tine Jess’ nyeste fund er, at sygdommen kan forudses op til 8 år, før der normalt stilles en diagnose.