Professor, dr.med. Albert Gjedde er leder af Institut for Neurovidenskab og Farmakologi på Panum Instituttet, Københavns Universitet.
Prismodtageren er født i 1946 og blev cand.med. ved Københavns Universitet i 1973. Allerede som medicinstuderende modtog Albert Gjedde i 1970 Københavns Universitets Guldmedalje for en prisopgave.
I 1983 opnåede han den medicinske doktorgrad ved det samme universitet.
Klinisk uddannelse ved universitetshospitaler i København og Århus.
Omfattende postgraduat forskningstræning ved danske universiteter, og ved universiteter i USA og Canada.
I perioden 1986 til 1994 arbejdede prismodtageren på McGill University, Montreal, Quebec, først som gæsteforsker, siden på lektorniveau og fra 1989 som professor.
I 1993 blev Dr. Gjedde tildelt et 5-årigt forskningsprofessorat i hjerneforskning ved Århus Universitet. Og fra 1999 til 2008 har Gjedde arbejdet som professor i medicinsk neurobiologi ved det samme universitet. I den periode var Albert Gjedde med til at grundlægge og udvikle ikke mindre end 3 hjerneforskningscentre og var med til at tiltrække trecifrede millionbeløb i DKK til etablering og drift af disse initiativer.
I 2008 modtog Albert Gjedde ved kaldelse et professorat ved Københavns Universitet i neurobiologi og farmakologi, hvor han også leder Institut for Neurovidenskab og Farmakologi.
Aktuelt er Albert Gjedde desuden adjungeret professor ved McGill University i Quebec, Canada og ved John Hopkins University i Maryland samt ved Århus Universitet.
Prismodtageren har beklædt et væld af nationale og internationale tillidsposter i faglige og/eller videnskabelige udvalg, råd, styrelser, bestyrelser, institutioner og forskerskoler. Han er sagkyndig ved mange videnskabelige tidsskrifter.
Albert Gjedde besidder en af de vigtigste dyder man kan have som videnskabsmand: evnen til at bevare fokus i sit forskningsfelt trods de mange fristelser, der hele tiden kommer for at lave større sidespring i videnskabelige naboterritorier. Nej, prismodtagerens tema – basal neurobiologisk forskning – er fastholdt og udviklet i alle år. Albert Gjedde er om nogen en videnskabelig entreprenør. Han har som nævnt været puls, nerve og drivkraft bag en række forskningscentre, som har været forudsætningerne for en række originale grundvidenskabelige iagttagelser og som har dannet frugtbare miljøer for yngre forskere. Det sidste afspejles i den lange liste i Albert Gjeddes CV over forskere, for hvem han har været eller er videnskabelig mentor.
Det, som formentlig har været en drivkraft for prismodtageren, har været nysgerrigheden efter at belyse og forstå hjernens optagelse af næringsstoffer fra blodbanen og ind i hjernevævet, og de snirklede veje hjerneceller benytter, når de skal omstille næringsstofferne til energi. Og aktuelt er Gjedde og medarbejdere fortryllet af nye fund, der forsøger at forklare, hvordan molekylære transportører dirigerer og sender energibomber, mitokondrier, til de hjerneområder, hvor aktivitetsbehov og dermed energibehov er størst.
Gjeddes arbejder er således i vid udstrækning biologisk grundforskning, som går så langt som til at give bud på en molekylær forståelse af, hvad bevidsthed og vegetation egentlig er. Og molekylære forståelser af fortolkning af sprog og lyd og opfattelse af andre sanseindtryk.
Andre dele af Albert Gjedde og medarbejderes nervecelleforskning har ført dem dybt ned i kortlægning af neurotransmission, især dopamin-signalering, og dermed en forståelse på molekyleplan af ændringer i personlighedstræk som ses ved forskellige former for normal adfærd og ved psykoser.
Prismodtageren har publiceret 480 emner i Web of Science, heraf omkring 280 original-artikler underkastet sagkyndig vurdering. Flere af arbejderne er offentliggjort i ‘high-impact’ videnskabelige tidsskrifter, blandt andet Science og New England Journal of Medicine. Prismodtagerens internationale videnskabelige gennemslag er afspejlet i tæt på 12,000 citationer i Web of Science.
For sine forskningsbidrag har Albert Gjedde tidligere modtaget en række nationale og internationale hædersbevisninger.
Erhoff Fondens bestyrelse konkluderer:
Albert Gjedde tildeles hædersprisen på baggrund af mange års fokuseret pionérforskning inden for basal neurobiologi.
Albert Gjedde opfylder Fondens målsætning om at hædre en dansk biomedicinsk forsker, som har fremmet sit forskningsfelts udvikling og modning på højeste internationale niveau. Indsatsen har været original, dyb og omfattende, og prismodtageren tager fortsat mange modige forskningsinitiativer, som antageligt også vil tilhøre frontlinjen i de kommende år.
Det er således en glæde for Erhoff Fondens bestyrelse i dag at kunne tildele Professor Albert Gjedde en personlig hæderspris på 300,000 kr. som anerkendelse for hans fornyende forskningsbidrag.
December 2010
Organisationspsykolog Mette Amtoft
Direktør Hans Barth
Advokat Niels Kahlke
Professor Oluf Borbye Pedersen (formand)